Spoločnosť Scottish Power používa všetku energiu len z veterných elektrárni

Elektrárenská spoločnosť Drax zaplatila 702 miliónov GBP za zvyšok konvenčnej generácie podnikov spoločnosti Scottish Power.
 
Spoločnosť Scottish Power plánuje počas štyroch rokov investovať 5,2 miliardy eur na viac ako zdvojnásobenie kapacity obnoviteľných zdrojov energie.

elektrátna
 
Generálny riaditeľ Keith Anderson uviedol, že je to "kľúčová zmena" pre firmu.
 
"Zanechávame generovanie uhlíka za obnoviteľnú budúcnosť poháňanú lacnejšou zelenou energiou, uzavreli sme uhlie, predávali plyn a budovali dostatok vetra na vyvinutie 1,2 milióna domov," povedal.
 
Spoločnosť Scottish Power zatvorila všetky svoje uhoľné elektrárne v uplynulom desaťročí a vo Veľkej Británii má 2 700 megawattov (MW) veternej energie.
 
Má tiež plánované projekty, ktoré môžu generovať viac ako 3 000 MW. Jeho štvorročný plán sa zameriava na to, aby elektrina bola "čistejšia a lacnejšia pre Britániu".
 
Ignacio Galan, predseda španielskej majiteľky škótskej spoločnosti Iberdrola, uviedol, že energetické spoločnosti musia byť súčasťou riešenia zmeny klímy.
 
"Iberdrola teraz koná s cieľom znížiť emisie oxidu uhličitého o 30% do roku 2020 a musí byť do roku 2050 neutrálne z hľadiska uhlíka. Predaj týchto výrobných aktív je v súlade s našou stratégiou," povedal.
 
Generálny riaditeľ spoločnosti Drax Will Gardiner povedal: "Veríme, že v našej snahe prinášame ďalšie flexibilné zdroje sily pre našu ponuku."
 
Drax prevádzkuje najväčšiu elektráreň Spojeného kráľovstva v blízkosti mesta Selby v Severnom Yorkshire a od roku 2025 sa uvoľňuje z uhlia pred vládnou lehotou na dosiahnutie emisného limitu na uhoľných elektrárňach.

farma
 
Už spálil štyri zo svojich šiestich generátorov, aby spálil drevné pelety.
 
Predpokladá sa, že továreň v Selby je prvým projektom na ukladanie uhlíka pre bioenergiu (Beccs) svojho druhu v Európe.
 
Elektráreň bola predtým kritizovaná za úroveň znečistenia ovzdušia, ktorú produkujú bojovníci, ktorí tvrdia, že spôsobuje "nebezpečnú" úroveň znečistenia ovzdušia.
 
Drax uviedol, že jeho emisie sú "v rámci zákonných limitov".